Radyo Lider
Müzik neden anıları canlandırır?
Müzik neden kulağa hoş gelir?
Müzik yaşlıların hafızasına iyi gelmiyor
İsmail YK nın yeni imajı

Ses Nasıl Oluşur?

Ses Nasıl Oluşur?

SES NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Fiziksel olarak ses, esnek bir ortam içinde peryodik titreşimler yapan bir kaynağın ortamın denge basıncında değişimler meydana getirmesi ve bu basınç dalgalarının sabit bir hız ve belirli bir faz farkı ile ortamın uzak noktalarına kadar iletilmesi şeklinde tanımlanmaktadırFizyolojik yönden ise sesi, sözü edilen basınç akımı tarafından uyarılan işitsel bir duyudurGürültü ise gelişigüzel yapılı ve birbiri ile uyumlu olmayan frekans bileşenlerine sahip olan sestir.

İnsan sesi nasıl oluşur?
ses insan sesi organları aracılığıyla oluşur. Ses organları işlevlerine göre 3’e ayrılır: Hava veren organlar: Akciğerler ve soluk borusu ses oluşumu için hava veren organlardır. Ses üreten organlar: Gırtlak ve ses dudakları sesi üreten organlardır.

İnsan sesinin oluşumu: Ses Telleri, Ses gırtlak içinde ,ses dudakları aracılığıyla üretilir. Bu ses dudaklarına ses telleri denir. Sesi Büyüten Organlar: Burundaki konaklar, sinüsler ağız boşluğu ve göğüsteki seselim boşlukları sesi büyüten organlardır.

(Seselim=Rezonans). Bunlar, sesi gürleştirmeye, renklendirmeye yararlar.

İnsan sesinin oluşumu: Akciğerdeki hava, soluk borusu yoluyla gırtlağa gelir, gırtlaktaki ses dudaklarının arasından geçer. Havanın bu geçişi sırasında gırtlaktaki ses dudaklarının titreşiminden ses oluşur. Sesin oluşumu seselim boşluklarında tamamlanır.

insanda ses değişir mi: Her insan için 12-15 yaş arası çocukluktan gençliğe geçiş dönemidir. Buna ergenlik dönemi denir. Bu dönemde bedensel ve ruhsal değişiklikler yaşanır. Bu değişikliklerden biride seste gerçekleşir. Ergenlik döneminde seste gerçekleşen bu değişikliğe ses dönüşümü denir.

Kızlarda ses dönüşür mü Kız çocuklarının sesindeki belirtiler açık değildir. Dikkat edilirse, seste birkaç ay kararsızlık, belirsizlik gözlenir, ses geçici olarak güçsüzleşir. Konuşma sesi biraz bozulur, kısırlaşır. Dönüşüm sonunda ses eskisinden daha dolgun olur. Çocuk sesi gider genç kiz sesi gelir.

* İnsan sesini oluşturan en önemli organlar, ses telleri ve onların bağlı bulunduğu kaslardır. Bunlar gırtlağın içindeki ses kutusunda bulunan mukus tabakası ile kaplı bir çift kastır. Gırtlağın ön kısmında halka biçiminde olan kalkansı kıkırdakların arkasında yer alır.

* Sesin üretilebilmesi için V şeklindeki ses tellerinin II şekline gelmesi gerekir. Ancak eğer birbirlerine çok yaklaşırlarsa veya yeterince gergin değillerse ses kalitesi düşer. Hatta konuşma gerçekleşmez.

* Ses tellerinin boyu, sesin kalınlığını belirler. Ses teli ne kadar uzun olursa, ses o kadar ince çıkar. Kadınların erkeklere oranla daha ince sesli olmalarının temelinde yatan neden de budur. Çünkü telleri erkeklerin ses tellerinden daha uzundur.

* İnsan dışında hiçbir canlının sesini dinleyerek onun cinsiyeti ayırt edilemez. İnsan ise bu açıdan farklıdır. Konuştuğumuz insanı görmesek bile ses tonundan onun kadın mı yoksa erkek mi olduğunu hemen anlayabiliriz. Bu elbette Yüce Allah’ın insanlara bahşettiği çok özel bir detaydır.

Ses tellerinin ses çıkarabilmesi için aralarındaki mesafe, uzunluk, gerilim gibi birçok özelliğin çok ince düşünülmesi ve hesaplanması gerekir.

Bilgi Etiket : Ses Nasıl Oluşur? Kısa Bilgi Ses Nasıl Oluşur? Kısaca ilgili bilgi

Son Bilgiler
Rastgele Bilgiler

Uzun Sözün Kısası Türkiye'nin Lider Radyosu. Mobil Radyo İndir Radio Lider Canlı Yayın Radyo Dinle Tüm Hakları Saklıdır © 2015