Radyo Lider
Müzik neden anıları canlandırır?
Müzik neden kulağa hoş gelir?
Müzik yaşlıların hafızasına iyi gelmiyor
İsmail YK nın yeni imajı

Kivinin faydaları nelerdir?

Kivinin faydaları nelerdir?

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları, zararları, vitaminleri. Neye iyi gelir? Nasıl yenir? Kabızlığı önleyen meyveler.

Kivinin vitaminleri

Kivi tat olarak hem tatlı, hem ekşiyi bir arada bulunduran özel bir meyvedir. Potasyum ve magnezyum vitaminlerini barındırır. Kivinin içinde seratonin maddesi bulunur. Seratonin, bildiğiniz üzre mutluluk hormonudur. Ve bu vitamin stresi azaltır, mutluluk verir. Özellikle kivide bulunan ve karaciğer yağlanmasını engelleyen inositol, kan şekerini düzenler ve depresyon riskini azaltır ve kabızlığa iyi gelir.

Kivinin faydaları nelerdir?

Kivinin içindeki potasyum ve magnezyum, günlük gereksinim duyduğumuz besin maddelerinin neredeyse çoğunu bir başına tamamlar. C vitamini açısından yeşil biberden sonra gelir. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklara karşı, kışın tam bir direnç meyvesidir. Kivi, doğal laksatiftir. Bu yüzden, kabızlığı önleyen meyveler arasında birinci sıradadır.

Kivi neye iyi gelir?

Kivi öncelikli olarak, c vitamini deposu olduğundan vücudun soğukalgınlığı hastalıklarına karşı direnç sağlamasına iyi gelir. Bunun yanısıra; kötü kolsterol yani LDL düşürürken, iyi kolesterolü HDL yükseltir. Kivi tam bir diyet meyvesidir. Spor yaptığınızda, vücutta terleme ile birlikte elektrolit kaybı olur. Kivi bu elektrolitleri yenilemeye de iyi gelir. Depresyona ve strese iyi gelir.

Kivi nasıl yenir?

Kivi yemek için öncelikle kivinin ne kadar sert ya da yumuşak olduğuna bakmak gerekir. Pek çok faydası olan bu meyve, eğer çok fazla yumuşamış ve soyulduğunda yer yer koyu bir renge ve aşırı yumuşaklığa ulaşmışsa, o kivi yenmemelidir. Orta sertlikte iken kiviyi yemek gerekir. Yoksa vitaminleri ve faydaları yarar sağlamayacak aksine zararları olacaktır.

Kivinin cilde faydaları nelerdir?

Tropikal meyvelerden kivinin faydaları saymakla bitmiyor. Kadins.net olarak sizlere bu yazımızda kivinin cilde faydaları konusunda merak ettiğiniz bilgileri aktarıyoruz.

Vitaminler besler
C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri kividir. C Vitamini ise kolajenin en iyi besinlerinden biridir. Ayrıca kivi, bir miktar B vitamini ve zengin minerallerle doludur. Örneğin kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi. Tümü de cildimize yararlıdır.

Maskenizi kendiniz hazırlayın…

Dilimlenmiş kivi halkaları
Fazla olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını bir zar gibi soyun, sonra keskin bir bıçakla mümkün olduğu kadar ince dilimlere ayırın. Ardından rahatça uzanıp hatta bir de müzik eşliğinde bu halkaları yüzünüze yerleştirin. Cilt tipinize bağlı olarak 5-15 dakika kadar bu şekilde dinlenin.

Kivi suyu ile kompres
Kiviyi önce presle veya blender ile sıvı hale getirin. Sonra steril bir sargı bezini hazırladığınız kivi suyuna batırarak, yüzünüze kompres yapın. Bu işlemi 10 dakika kadar sürdürebilirsiniz.

Kivi suyu + kil
Kivi suyuna bir miktar kil ilave edip, temiz ve küçük bir tahta kaşıkla krem kıvamına getirin. Bu karışımı maske şeklinde yüzünüze sürün. Sırt üstü uzanıp veya koltuğa yaslanıp 10 dakika dinlenin. Bu maske özellikle yağlı ve sivilceli ciltler için çok yararlıdır.

Her cilt özeldir
Herkesin cildinin kendine has özellikleri vardır. Örneğin vitamin ve mineralleri emebilme kapasitesi aynı değildir. Kalın ve yağlı ciltlerde emilim daha zordur ve ölü tabakalar daha fazladır. Bu nedenle daha güçlü ürünlere ihtiyaç duyarlar. Kişinin yaşı da önemlidir. Zamanla cildin emme gücü azalır. Dolayısıyla ya daha güçlü ürünler seçmek ya da kullanma sıklığını artırmak gerekir.

Kalın ve yağlı cilt
Cildiniz kalın ve yağlı ise, kivi maskeleri sizin için idealdir. Cildinizdeki gözenekleri sıkıştırır ve yağlanmayı dengeler. Mümkünse olgunlaşmamış kivi kullanmaya çalışın. Haftada iki kere 15 dakikalık maske uygulayabilirsiniz. Eğer sivilceleriniz varsa, killi maskeyi tercih edin.

Yağlı ve ince ciltler
Bu tip ciltler kadınlara özgüdür. Erkeklerin cildi genelde daha yağlı ve kalındır. Ne yazık ki ince ciltler kolayca sarkabilir. Kivi maskesi bu tip cilt için çok uygundur. Bol miktarda C vitamini sayesinde kolajen sentezi artar ve cilt gerilir. Haftada 2 kez 5′er dakikalık maskeler sizin için yeterlidir.

İnce ve kuru cilt
En hassas cilt tipidir. Şevkat ve bakıma ihtiyacı çoktur. Kivinin özellikle kabuk kısmındaki C vitamini bu tip ciltlerin yenilenmesine yardımcı olur. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Cildin tahriş olmaması için maskeyi 5 dakikadan fazla tutmayın.

Normal cilt
Kivi maskesi bu tip ciltleri daha da berraklaştırır ve rengini açar. Maske için önereceğim sıklık ve süre, haftada 2 kez, 10 dakikadır.


Kabızlığa iyi gelen meyveler kivinin faydaları kivinin vitaminleri Kivinin faydaları nelerdir Kivi nasıl yenir seratonin magnezyum potasyum kivinin zararları Kivinin Faydaları Nelerdir cilde ?

Bilgi Etiket : Kivinin faydaları nelerdir? Kısa Bilgi Kivinin faydaları nelerdir? Kısaca ilgili bilgi

Son Bilgiler
Rastgele Bilgiler

Uzun Sözün Kısası Türkiye'nin Lider Radyosu. Mobil Radyo İndir Radio Lider Canlı Yayın Radyo Dinle Tüm Hakları Saklıdır © 2015